Szpital w Agoumar

Szpital w Agoumar należy do protestantów, znajduje się po drugiej stronie rzeki, około 4 km od Rafai i 1000 km od stolicy kraju. Mimo, że znajdujemy się na drodze narodowej, która biegnie od Kamerunu, aż po Sudan, jakość tej drogi jest fatalna, zepsuta przez obfite deszcze, a prawie każdy most na drodze uszkodzony przez ząb czasu, co utrudnia nam transport i rozwój wschodniej części kraju, w której od wielu lat pracują nasi bracia.

Tak jak franciszkanie od 30 lat w tym miejscu odpowiedzialni są za szkolnictwo i edukację, tak też protestanci od dziesiątek lat wiodą prym w opiece zdrowia, szkoleni przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych.

Z racji na renomę i profesjonalizm to właśnie tam leczy się cała społeczność zamieszkująca pobliskie wioski. Niestety od wielu lat protestanccy misjonarze z Ameryki nie przylatują w nasze rejony z racji na brak bezpieczeństwa i obecne rebelie, dlatego też szpital z biegiem czasu popada w ruinę.
Populacja się zwiększa, a miejsc w szpitalu wybudowanym w latach 70- tych zaczyna brakować, niektórzy pacjenci pozostają pod obserwacją pod drzewem skryci w jego cieniu, większość natomiast zostaje odesłana do domu, gdzie bez stałej obserwacji stan ich zdrowia jedynie się pogarsza.
Liczba obserwacji waha się od 1000 do 1500 osób miesięcznie.
Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w realizacji tego projektu.
Ludzie zmobilizowali się, aby wyprodukować 8 tys. cegieł, przetransportowali już na głowach kilka ton kamieni pod fundację.

To o co chcemy Was prosić, to pokrycie kosztów cementu,
blachy, drutów zbrojeniowych , gwoździ, farby, robotników oraz transportu.

Ten ostatni, czyli transport paradoksalnie jest droższy niż same materiały z racji na odległość, liczne bariery, brak bezpieczeństwa i fatalna jakość dróg.

Celem projektu jest tworzenie godnych i w miarę komfortowych warunków leczenia pacjentów.