Corocznie konferencja zakonów franciszkańskich w Polsce organizuje spotkanie misjonarzy przebywających na urlopach w Polsce.
Tym razem spotkanie odbyło się w Ostródzie, gdzie gościli nas Bracia prowincji św. Maksymiliana. Od wtorku 20 czerwca do piątku 23 czerwca mieliśmy okazję spotkać się na wspólnej modlitwie i przeżyć ze sobą miłe chwile. Wspólnie odwiedziliśmy sanktuarium MB w Gietrzwałdzie, Stoczek Klasztorny i Lidzbark Warmiński. W czwartek przed południem wysłuchaliśmy wykładu ascetycznego o. Stanisława Ularczyka OFMConv. Wspólnie przeżyte dni były okazją do lepszego poznania się i podzielenia swoim powołaniem misyjnym i zakonnym. W samej Ostródzie, gdzie mieści się dom wypoczynkowy prowadzony przez braci franciszkanów konwentualnych, mieliśmy okazję skorzystać z zaproponowanych nam atrakcji, mianowicie z wycieczki po jeziorach i kanale elbląskim. Braciom z klasztoru dziękujemy bardzo za przyjęcie i zorganizowanie pięknego pobytu.

Spotkanie rodziców i krewnych naszych misjonarzy.
Dnia 24 czerwca 2023 r. w Panewnikach odbyło się doroczne spotkanie rodziców i krewnych naszych braci misjonarzy. O godz. 14.00 w kaplicy św. Bonawentury została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył o. Barnaba Dziekan, a homilię wygłosił o. Kordian Merta. Bracia Barnaba i Kordian w tym roku obchodzą swój jubileusz 35-lecia kapłaństwa, oraz pracy misyjnej, ponieważ zaraz po święceniach kapłańskich, które przyjęli z rąk bpa Damiana Zimonia 21 maja 1988 roku, rozpoczęli naukę języka francuskiego w Belgii jako pierwszy etap przygotowania do wyjazdu. W rodzinnej atmosferze, po Mszy św. przeszliśmy do klasztornej kawiarenki, gdzie świętowaliśmy ten wspaniały czas bycia razem. Nasi bracia podzielili się swoimi refleksjami na temat ich pracy w Republice Środkowoafrykańskiej. Ameryka Południowa była reprezentowana przez o. Oktawiana Melcera z prowincji św. Franciszka, który akurat przebywał w naszych stronach na urlopie. Obecny pośród nas był również Prowincjał, o. Witosław Sztyk OFM.